Pomniki w Gdańsku

Pomniki w Gdańsku są szczególnym miejscem pamięci narodowej. Możemy wśród nich wyróżnić m.in.:

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 – upamiętnia demonstracje robotników w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie z 1970 roku oraz strajk robotniczy w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku. Pomnik składa się z trzech krzyży, ważących po 36 ton i mierzących po 42 metry. Na każdym krzyżu zawieszona jest dwutonowa kotwica. Nad kształtem tego dzieła pracowali: B. Pietruszka, W. Szyślak, W. Mokwiński i J. Krenz. W dolnej części monumentu umieszczono płaskorzeźby autorstwa R. Pelplińskiego oraz E. Szczodrowskiej. Można tam również odczytać fragment wiersza Czesława Miłosza oraz daty dramatycznych wydarzeń: 1956, 1970, 1980 oraz 1981. Odsłonięto go 16 grudnia 1980 roku.

pomnik solidarność gdańsk

 

Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku – monument ze stali nierdzewnej, projektu Wincentego Kućmy. Odsłonięto go 1 września 1979 roku na gdańskim Placu Obrońców Poczty Polskiej. Przedstawia umierającego pocztowca, któremu Nike podaje karabin. Na ścianie dawnego budynku poczty umieszczono Epitafium – płaskorzeźbę z brązu autorstwa Marii i Zygfryda Korpalskich.

Pomnik Obrońców Wybrzeża – jeden z pomników gdańskich na Westerplatte. Upamiętnia on bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku stawili czoła armii hitlerowskiej. Postawiono go w formie kopca z monumentem o wysokości 23 m. Złożony jest z 236 bloków granitowych i przyozdobiony płaskorzeźbami, napisami. Jego projekt wykonali: A. Haupt, F. Duszeńko oraz H. Kitkowski. Budowę dzieła, która trwała 2 lata, zainicjowała Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa. Odsłonięto go 9 października 1966 roku.

Pomnik Jana Heweliusza – dzieło znajdujące się przed gdańskim Ratuszem Staromiejskim. Jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło 28 stycznia 2006 roku. Autorem tego ponad trzymetrowego pomnika z brązu jest gdański rzeźbiarz – Jan Szczypka. W 2009 roku zaprojektował on również wieczną mapę nieba, autorstwa polskiego astronoma. Ta gwiaździsta mapa znajduje się na ścianie sąsiedniej kamienicy. Postać siedzącego na koniu Heweliusza wpatruje się w tę mapę.

 

Pomnik Króla Jana III Sobieskiego w Gdańsku – zabytek odlany w brązie, upamiętniający triumfy polskiego oręża i ufundowany przez miasto Lwów. Został odsłonięty 20 listopada 1898. Zaprojektował go Tadeusz Barącza. Król przedstawiony jest w tradycyjnym stroju narodowym, siedząc na rumaku z buławą w dłoni. Pomnik stanął na lwowskim skwerze na Wałach Hetmańskich, zaś w 1950 roku oddano go w polskie ręce. Stał przez 16 lat w parku w Wilanowie. Po czym przekazano go do Gdańska i ustawiono na jednym z głównych placów Starego Miasta- Targu Drzewnym. W czerwcu 1965 roku ponownie odsłonięto monument.

Góra Gradowa to gdańskie wzgórze morenowe, leżące na północnym terenie Grodziska. Ma 46 metrów i stanowi najlepszy punkt widokowy Śródmieścia. Niegdyś na jej szczycie można było podziwiać Bastion Jerozolimski. Architektem tej fortyfikacji był Jan Strakowski, zaś jej celem była obrona miasta od zachodu. W 2000 roku na szczycie Góry Gradowej postawiono Pomnik Millenium w kształcie krzyża.

Najnowszym spośród gdańskich pomników jest ten poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Stanął on 13 listopada 2010 roku wewnątrz Bazyliki Mariackiej.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz