Gdańsk od lat znajduje się w czołówce najlepiej rozwijających się miast w Europie Wschodniej. Bliska odległość do Skandynawii sprawia, że szwedzkie, fińskie oraz norweskie firmy swój kapitał inwestują właśnie na Pomorzu. W ostatnim czasie w Gdańsku został otwarty oddział fińskiej Metsä Group, a wcześniej wiodącej szwedzko-duńskiej spółdzielni Arla Food. Obie firmy szybko zaaklimatyzowały się na Pomorzu. Duże znaczenie na rozwój współpracy ma łatwy transport promowy i dogodne połączenie lotnicze z Gdańskiem. Jednak stolica województwa pomorskiego może pochwalić się też rodzimymi markami, np. spółką LPP, największą polską firmą odzieżową, która generuje gigantyczną sprzedaż w swoich sklepach.
Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową stale rośnie. Szczególnie w silnie rozwijających się ośrodkach gospodarczych. Gdańsk jako miasto portowe hale magazynowe wykorzystuje do przechowania towaru na import oraz produktów do eksportu. Podaż w tej gałęzi ryku nieruchomości zauważyli deweloperzy, którzy zaczynają się specjalizować w budowaniu powierzchni magazynowych na specjalne zamówienia klientów. Dane statystyczne wskazują, że wokół największych miast Polski wybudowano już hale o łącznej powierzchni ponad 8 mln metrów kwadratowych. To jednak nie jest wystraczającą liczba i niezbędne są nowe pomieszczenia, które mają powstawać w mniejszych miastach na terenie całego kraju.
Większość dużych firm nie może w pełni funkcjonować bez reprezentatywnej siedziby oraz hali produkcyjnej. Ponadto niezbędny jest także w wielu przypadkach magazyn logistyczny, gdzie rozpoczyna się spedycja na inne regiony kraju oraz całą Europę. Możliwość rozległej współpracy dobrze rokuje na przyszłość takiej firmy. Im większa skala dystrybucji, tym większe szanse na pokaźny zysk. Zadbać trzeba jednak o jakość produktów, dlatego dobrze wyposażony i przestronny magazyn, pozwoli uniknąć straty z powodu uszkodzeń towaru, która są częstym zjawiskiem zarówno przy załadunku, jak i rozładunku.