Kościół Mariacki w Gdańsku

Kościół Mariacki w Gdańsku jest główną bazyliką katedralną tego miasta i największym kościołem ceglanym świata. Może pomieścić 25000 osób. Stanowi dzieło gotyckiej architektury ceglanej o wymiarach 105 m długości na 66 m szerokości. Możemy go znaleźć na Głównym Mieście, między ulicami: Piwną i Chlebnicką, a Św. Ducha.

Decyzję o budowie obecnej świątyni podjął Wielki Mistrz Krzyżacki- Ludolf Konig. Stało się to wiosną 1343 roku. Tę „koronę miasta Gdańska” budowano 159 lat. Od zachodniej strony wzniesiono niską, dwukondygnacyjną wieżę dzwonną o wysokości 82 m. Na przedłużeniu naw bocznych przylegały do niej dwie kaplice. Wieża ta stanowi dzisiejszy zachodni korpus Kościoła. Na przełomie XIV i XV wieku Bazylikę Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku przebudowano i powiększono. Pracami kierował architekt miejski – Henryk Ungeradin. Zbudowano wtedy prezbiterium świątyni, które poprzedzał trójnawowy transept o układzie halowym. Następnie powstały nawy boczne oraz dekoracyjne sklepienia gwiaździste, sieciowe i kryształowe. Skonstruował je Henryk Hetzel. Kościół Mariacki w Gdańsku posiada 37 okien różnej wielkości, w tym tylko 2 z nowymi witrażami, a także 29 kaplic.

Kościół Mariacki w Gdańsku

W 1577 roku, w czasie Reformacji, świątynia została przejęta przez protestantów i dopiero w styczniu 1946 roku wróciła do rąk Kościoła katolickiego. Rok wcześniej gdańska Bazylika NMP została spalona, a zabytki rozproszone. Dziesięć lat po zakończeniu II wojny światowej w pełni odbudowo tę świątynię. W 1987 roku Bazylika Mariacka w Gdańsku uzyskała rangę konkatedry.

W skład wyposażenia kościoła wchodzi kopia tryptyku „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga, zabytki malarstwa oraz rzeźby w stylu gotyckim, manierystycznym i barokowym (m.in. rzeźba Pięknej Madonny, rzeźba Pietá, nagrobek Szymona i Judyty Bahrów, Tablica Dziesięciorga Przykazań, Ołtarz główny, Krzyż z figurą Ukrzyżowanego Chrystusa).

Możemy tam również znaleźć barokowy prospekt organowy, który posiada 46 głosów i pełną trakturę mechaniczną, wzorowaną na dawnym instrumencie Friesena.

W latach 1464-70 Hans Dűringer z Torunia wybudował zegar astronomiczny w gdańskim Kościele Mariackim. Zegar Düringera jest jednym z sześciu tego typu urządzeń w Europie. Dziś mamy już do czynienia tylko z jego działającą rekonstrukcją.

Od 1979 roku proboszczem Bazyliki Mariackiej w Gdańsku jest ks. infułat Stanisław Bogdanowicz.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz